Zmieniający się klimat coraz bardziej daje się odczuć posiadaczom ogrodów, w których znajduje się ciężka gleba (glina, iły). Nagłe i intensywne opady występujące coraz częściej uniemożliwiają korzystania z ogrodu tworząc zastoiska wodne. Pytanie, co z tym zrobić? Sposobów i środków zaradczych jest kilka. Oto kilka z nich:
1. Drenaż wody opadowej z dachu oraz z powierzchni gleby.
Najważniejszym ruchem w walce z nadmiarem wody w ogrodach z glebami ciężkimi jest rozsączenie wody opadowej z dachu. Nagłe ulewy dostarczają bardzo duże ilości wody z rynien, co będzie powodowało zaleganie tej wody w ogrodzie. Wobec tego konieczne jest gromadzenie tej wody w zbiornikach zamkniętych podziemnych, co jest również ekologiczne i pożyteczne dla środowiska lub pozbycie się tej wody systemem drenażu. Za rewizją rynnową należy wpiąć rurę drenarską pamiętając o odsunięcia końca rury od fundamentu budynku. W ten sposób wprowadzamy rurę do wykopu ze spadkiem ku studzience rozsączającej. Bardzo ważne w tym wszystkim jest przebicie się do warstwy piachu w którym cała woda z dachu i powierzchni ziemi rozsączy się. W zależności od wielkości dachu należy wykopać odpowiednio duży dół rozsączający. Dół taki wypełniamy geowłókniną jako zewnętrzną powłoką oraz skrzynkami rozsaczającymi, które zakrywamy geowłókniną, zasypujemy piachem lub żwirem i warstwą ziemi. Oczywiście do dołu wprowadzamy rury drenarskie przed zasypaniem.
Kolejnym sposobem jest wkopanie rury o średnicy 40cm i odpowiedniej długości tak by dół rury sięgał warstwy piachu. Taką rurę nawierca się i w otwory wprowadza rury drenarskie.
Rozpiaszczenie ciężkiej gleby
Kolejnym sposobem pozbycia się zastoisk wodnych na ogrodzie jest przekopanie ciężkiej gleby na głębokości ok. 40cm z piachem wiślanym. Ewentualnie można dodać pewien procent żwiru, który również wpłynie na szybsze odprowadzanie wody z powierzchni ziemi. Przekopanie najlepiej wykonać przeorując ziemię z wcześniej rozłożoną warstwą piasku i żwiru. Można też wykonać głębokie glebogryzowanie, ewentualnie przekopanie ziemi za pomocą koparki. Wykonany zabieg wpłynie na lepszą przepustowość górnej warstwy gleby.
Poplon o silnym systemie korzeniowym
Czasami dobrym rozwiązaniem jest siew roślin o silnym systemie korzeniowym tj. nostrzyk, bobik, wyka siewna, wyka ozima, rzepak, peluszka. Można też zastosować facelie, która dzięki dużej masie zielonej wzbogaci również glebę w azot oraz przyczyni się do rozwoju mikroorganizmów, które również poprzez swoje bytowanie poprawiają strukturę gleby. Ważnej jest by wybrać rośliny o silnym wzroście oraz mocnym systemie korzeniowym. Korzenie takich roślin wrastają się w zbitą ziemię powodując jej rozluźnienie.
Poplon sieje się wczesną wiosną i pozwala urosnąć roślinom do momentu rozwijania pąków kwiatowych. W tym momencie należy działkę przekopać. Zbyt późne przekopanie i dopuszczenie do przekwitnięcia poplonu spowoduje rozsypanie się nasion z kwiatów przez co takie nasiona wykiełkują w późniejszym okresie, co może być uciążliwe, gdyż takie rośliny będą traktowane jako chwasty na nowo założonym ogrodzie.