Drenaż ogrodu
Drenaż ogrodu
Drenaż ogródka

 

Zmieniający się klimat coraz bardziej daje się odczuć posiadaczom ogrodów, w których znajduje się ciężka gleba (glina, iły). Nagłe i intensywne opady występujące coraz częściej uniemożliwiają korzystania z ogrodu tworząc zastoiska wodne. Pytanie, co z tym zrobić? Sposobów i środków zaradczych jest kilka. Oto kilka z nich:

1. Drenaż wody opadowej z dachu oraz z powierzchni gleby.

Najważniejszym ruchem w walce z nadmiarem wody w ogrodach z glebami ciężkimi jest rozsączenie wody opadowej z dachu. Nagłe ulewy dostarczają bardzo duże ilości wody z rynien, co będzie powodowało zaleganie tej wody w ogrodzie. Wobec tego konieczne jest gromadzenie tej wody w zbiornikach zamkniętych podziemnych, co jest również ekologiczne i pożyteczne dla środowiska lub pozbycie się tej wody systemem drenażu. Za rewizją rynnową należy wpiąć rurę drenarską pamiętając o odsunięcia końca rury od fundamentu budynku. W ten sposób wprowadzamy rurę do wykopu ze spadkiem ku studzience rozsączającej. Bardzo ważne w tym wszystkim jest przebicie się do warstwy piachu w którym cała woda z dachu i powierzchni ziemi rozsączy się. W zależności od wielkości dachu należy wykopać odpowiednio duży dół rozsączający. Dół taki wypełniamy geowłókniną jako zewnętrzną powłoką oraz skrzynkami rozsaczającymi, które zakrywamy geowłókniną, zasypujemy piachem lub żwirem i warstwą ziemi. Oczywiście do dołu wprowadzamy rury drenarskie przed zasypaniem.

Niecka rozsączająca

Kolejnym sposobem jest wkopanie rury o średnicy 40cm i odpowiedniej długości tak by dół rury sięgał warstwy piachu. Taką rurę nawierca się i w otwory wprowadza rury drenarskie.

Rozpiaszczenie ciężkiej gleby

Zrywanie chwastów, następnie przekopywanie ziemi

Kolejnym sposobem pozbycia się zastoisk wodnych na ogrodzie jest przekopanie ciężkiej gleby na głębokości ok. 40cm z piachem wiślanym. Ewentualnie można dodać pewien procent żwiru, który również wpłynie na szybsze odprowadzanie wody z powierzchni ziemi. Przekopanie najlepiej wykonać przeorując ziemię z wcześniej rozłożoną warstwą piasku i żwiru. Można też wykonać głębokie glebogryzowanie, ewentualnie przekopanie ziemi za pomocą koparki. Wykonany zabieg wpłynie na lepszą przepustowość górnej warstwy gleby.

Poplon o silnym systemie korzeniowym

Czasami dobrym rozwiązaniem jest siew roślin o silnym systemie korzeniowym tj. nostrzyk, bobik, wyka siewna, wyka ozima, rzepak, peluszka. Można też zastosować facelie, która dzięki dużej masie zielonej wzbogaci również glebę w azot oraz przyczyni się do rozwoju mikroorganizmów, które również poprzez swoje bytowanie poprawiają strukturę gleby. Ważnej jest by wybrać rośliny o silnym wzroście oraz mocnym systemie korzeniowym. Korzenie takich roślin wrastają się w zbitą ziemię powodując jej rozluźnienie.

Poplon sieje się wczesną wiosną i pozwala urosnąć roślinom do momentu rozwijania pąków kwiatowych. W tym momencie należy działkę przekopać. Zbyt późne przekopanie i dopuszczenie do przekwitnięcia poplonu spowoduje rozsypanie się nasion z kwiatów przez co takie nasiona wykiełkują w późniejszym okresie, co może być uciążliwe, gdyż takie rośliny będą traktowane jako chwasty na nowo założonym ogrodzie.

Podsumowując, z ciężką ziemią można sobie poradzić podchodząc do tematu mądrze. Gleba ciężka jest urodzajną glębą, która wymaga więcej pracy od gleby lekkiej, jednak dobrze zaplanowany system drenażu na działce oraz przygotowania takiej gleby przed użyciem, czyni ją glebą, która urodzi piękny ogród.