Jak powinna wyglądać profesjonalna opieka Twojego ogrodu? Jak odpowiednio pielęgnować ogród? Poniżej przedstawiam moje spostrzeżenia zdobyte podczas pracy w Anglii, USA, Warszawie. W tekście będę odnosił się głównie do realiów Polski, gdzie jednak specyfika i oczekiwania klientów są inne niż w pozostałych wymienionych miejscach. 

To czego się nauczyłem przez lata pracy w ogrodach to to, że liczy się mądre podejście do pracy. Liczy się wiedza i doświadczenie w pracy z roślinami. Miałem pod swoją opieką wiele razy osoby niedoświadczone w ogrodnictwie, co kończyło się zazwyczaj niedobrze dla roślin i ogrodu. Cenię sobie przynajmniej osoby wykazujące chęć nauczenia się od bardziej doświadczonych osób jak odpowiednio podchodzić do sprawy. Wiele razy pracowałem z osobami przez długi czas, które potrafiły współpracować oraz posiadały wiedzę i to jest najlepszy układ. Co staram się przekazać to to, że bardzo ważny jest zespół, któremu powierzamy opiekę nad swoim ogrodem.

Jak odpowiednio  pielęgnować ogród?

[/fusion_gallery] Odpowiednio znaczy systematycznie. Najlepiej jak ogród jest pielęgnowany co tydzień lub co dwa tygodnie. W okresie wiosenno-letnim największym problemem jest trawnik, który rośnie najszybciej. Widziałem wielokrotnie zaniedbane ogrody, których „odbudowanie” trwało długie tygodnie. Chore rośliny zainfekowane przez różne szkodniki,  przerośnięty trawnik, który z czasem zaczyna gnić, niedokarmione rośliny, zachwaszczone rabaty bez odpowiedniej konstrukcji podłoża, poprzerastane rośliny przez co ogród stawał się zacieniony i „zdziczały”.
Lekarstwem na to wszystko jest systematyczność pielęgnacji. I jeśli osobiście nie mamy czasu na tego typu obowiązki to najlepiej powierzyć odpowiedniej ekipie z doświadczeniem i wiedzą, bo nawet systematycznie pielęgnowany ogród może zostać zniszczony przez nieodpowiednie praktyki.

Najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji ogrodu:

  1. Najpoważniejszym błędem jest brak higieny urządzeń i przyrządów (sekatory, nożyce do strzyżenia, piłki). Poprzez brak higieny roznoszą się różne choroby roślin. Tnąc i strzygąc zainfekowaną roślinę w jednym ogrodzie, zainfekujemy rośliny w drugim ogrodzie, jeśli nie przygotujemy odpowiednio narzędzi.
    Jest to dość bolesny błąd, gdyż czasami po prostu rośliny trzeba wymienić. Jeśli w porę została zauważona choroba, możemy z nią walczyć, natomiast zbyt późna lustracja spowoduję zbyt duże uszkodzenie rośliny, w rezultacie trzeba rośliny usunąć z ogrodu i posadzić nowe.
  2. Brak systematyczności. Zbyt długie zwlekanie z niektórymi czynnościami spowoduje potrzebę włożenia bardzo dużej ilości czasu i pieniędzy na wyprostowanie zaległości. Chodzi tutaj głównie o walkę z chwastami. Kiedy jest ich zbyt dużo na zbyt dużej powierzchni to niestety trzeba zaprząc maszynę do pracy, co kosztuję dodatkowe pieniądze.
  3. Uboga pielęgnacja trawnika. Trawnik tylko koszony szybko zaczyna być zbyt gęsty przez co gromadzi i magazynuje zbyt dużo wilgotności, a to pozwala na rozwój mchu, który dodatkowo zszywa trawę od najniższych partii. Po takim trawniku fajnie się chodzi, bo jest gęsty i miękki, ale to jedyna zaleta. Do wad takiego trawnika zaliczymy trudności z koszeniem.
    Zbyt gęsty trawnik wymaga wertykulacji oraz aeracji na początku sezonu jak i powtórnie pod koniec lata.
  4. Złe dozowanie nawozów. Często spotykałem się z przekonaniem, że im więcej nawozu dostanie roślina tym lepiej wyrośnie. Oczywiście pamiętajmy o czytaniu etykiet i raczej lepiej mniej nasypać nawozu niż za dużo. Proponowałbym też zasilać rośliny w okolicach wiosny kalendarzowej jak tylko temperatura zaczyna utrzymywać się powyżej 10 stopni Celsjusza. Stosowanie tylko nawozów mineralnych, sztucznych jest ograniczaniem się, gdyż istnieją również bardziej korzystne dla środowiska nawozy naturalne, które z pewnością polecam.
  5. Brak lustracji roślin pod kątem chorób i szkodników. Zbyt długie zwlekanie z ochroną roślin może spowodować infekcję większości roślin w ogrodzie w związku z tym konieczne będzie wyrwanie i spalenie tych roślin. Dlatego tak ważne są osoby wykwalifikowane z odpowiednią wiedzą w pracy w ogrodzie.

Zaprojektowanie ogrodu jest trudnym zadaniem i można wykluczyć dużo uciążliwych rzeczy w tym nadmierną pielęgnację, zbudowanie ogrodu nie jest problemem, co jest czasami wymagające to właśnie pielęgnacja ogrodu. Piękny ogród wymaga stałej i systematycznej uwagi, by taki pozostał na wiele długich lat. Dlatego czasami warto poświęcić swój ogród sprawdzonej ekipie na rzecz pięknie wystrzyżonego trawnika, pięknie uformowanych krzewów, czystego oczka wodnego i zdrowych roślin.

tutaj coś na temat wiosennej pielęgnacji ogrodu. Oraz artykuł uzupełniający tutaj.