Wiele razy widziałem efekty wysianego trawnika i na samym wstępie mogę stwierdzić, że na efekt wpływa sposób wysiewu, rodzaj ziemi i przygotowanie podłoża. Niby proste, a jednak często problematyczne. Do rzeczy!

 

Ziemia na której wysiewamy trawnik z siewu

 

 

Trawnik urośnie na każdej ziemi, ale nie na każdej będzie zachwycał swoim wyglądem przez wiele lat. Na słabej ziemi trawnik przetrwa rok może dwa i zmarnieje. Będzie konieczność zweryfikowania pH ziemi, ponownego przygotowania podłoża, odchwaszczenia i wysiewu.

 

Co jest tak ważnego w ziemi? Otóż odczyn pH ziemi, struktura i rodzaj ziemi, mikroflora.

 

Odczyn ziemi pH powinien mieścić się między 5.5 a 6.5 pH. Jeżeli jest zbyt wysoki należy zakwasić ziemię, jeżeli jest zbyt niski należy ziemię odkwasić wapnem. Koniecznie należy badać pH ziemi przed wysiewem. W razie kiedy ziemia swoimi parametrami odbiega od normy powinno się odpowiednio ją przygotować.

 

 

Struktura ziemi jest bardzo ważna pod względem wzrostu strefy korzeniowej traw. Na glebach zbyt zbitych, ciężkich wzrost będzie zahamowany, ale też na glebach zbyt lekkich ten wzrost będzie zaburzony ze względu na zbyt ubogie warunki mineralne i wodne. Gleba musi być odpowiednio wymieszana, zbilansowana wtedy korzenie traw mają dostęp do wszystkich elementów w kompleksach sorpcyjnych gleby.

 

Ponadto trzeba dodać, że ziemia powinna być zdrowa. Co to znaczy? Ziemia powinna być pozbawiona jakichkolwiek pierwiastków ciężkich, pozostałości herbicydów, substancji chemicznych. Najlepszą ziemią będzie ziemia kompostowa, ale sezonowana. Coraz trudniej o taka ziemię w dużych miastach ze względu na brak miejsca na składowanie zielonych odpadów oraz ich obróbke.

 

Przygotowanie podłoża pod siew

 

Podłoże pod trawnik musi zostać dobrze i starannie przygotowane. Jeżeli ziemia na ogrodzie jest zbyt ciężka, należy ją przemieszać z luźniejszą frakcją na głębokości około 20cm, zwałować i na samą góre wysypać warstwę ziemi bardzo organicznej (kompostowej). Warstwa kompostu zapewni dobry start do wzrostu trawnika z racji dużej zawartości azotu. W tej sytuacji nie jest konieczne dodatkowe nawożenie przez okres 2 miesięcy.

 

 

 

W przypadku kiedy ziemia jest zbyt luźna, piaszczysta, wtedy dowozimy ziemi ciężkiej np. Mady wiślanej lub gliny. Rozsypujemy warstwę około 10 cm, glebogryzujemy, wałujemy i rozsypujemy warstwe kompostu jako nawóz.

 

Podłoże nie powinno zawierać w sobie kamieni, korzeni lub chwastów. Tego typu dodatki powodują zmniejszone kiełkowanie traw w miejscach ich występowania. Dlatego warto przy zakupie ziemi poprosić o jej przesłanie na drobnym sicie. Po takim zabiegu mamy pewność, że kiełkowanie będzie równomierne na całej powierzchni trawnika.

 

Czym wysiewać trawnik?

 

Są trzy najważniejsze sposoby:

 

  1. Ręcznie
  2. Siewnik talerzowy
  3. Profesjonalny siewnik

 

Ręczny wysiew ma plusy i minusy. Z plusów wymienić można to, że jest najtańszy, ale i najmniej precyzyjny. Siew krzyżowy nie gwarantuje w 100% równomiernego wysiewu, aczkolwiek przy mocnym zaangażowaniu i odrobinie staranności możemy uzyskać całkiem dobry efekt. Ten sposób jest najbardziej czasochłonny ponieważ po wysiewie musimy dobrze zagrabić nasiona oraz zwalcować.

 

Siewnik talerzowy (zazwyczaj do nawozów) gwarantuje szybszy wysiew i w niewielkim stopniu dokładniejszy wysiew od siewu ręcznego jednak czasochłonność jest podobna.

 

 

 

 

Najszybszy i najlepszy wysiew można uzyskać używając profesjonalnego siewnika. W siewniku ustawiamy dokładne dozowanie nasion według zaleceń producenta mieszanki traw. W przypadku takich siewników wysiew jest najszybszy i najbardziej równomierny. Siewnik za jednym przejazdem wyrównuje podłoże, zagrabia tworząc rowki, wsypuje nasiona i dociska walcem. Siewniki tego typu są ciężkie, ale

 

Trawnik z siewu

 

 

 

Podsumowując, bardzo ważne w przypadku trawnika z siewu jest zadbanie o dobrą, zdrową ziemię, jej odpowiednie przygotowanie oraz równomierny wysiew z zagrabieniem oraz dociśnieciem.
Kwestia nawadniania czy nawożenia będzie opisana w kolejnym wpisie.

 

Zapraszamy też do zapoznania się z wcześniejszymi wpisami o drenażu oraz o wiosennej pielęgnacji ogrodu. 
Trawnik z siewu Warszawa i okolice. Zapraszamy do kontaktu Ogrody Complex.