Coraz bliżej wiosny drodzy Państwo. Uciecha to dla jednych dla drugich pewnie mniejsza, bo trzeba wykonać porządki wiosenne w ogrodzie. Poniżej przedstawię listę najważniejszych czynności do wykonania podczas wczesnej wiosny.

1.Cięcie drzew owocowych, krzewów

Wczesną wiosną można jeszcze przeprowadzać cięcia drzew owocowych. Cięcia odmładzające, korygujące pokrój korony. Warto miejsca po cięciu zasmarować maścią przeciwgrzybiczną. W zależności od preferencji warto ustalić wysokość drzewa tak by dostęp do owoców był wygodny. Wyciąć lub wyrwać należy wszystkie gałęzie nieowocujące (wilki), dzięki czemu drzewo ma więcej energii i witalności przy wytwarzaniu zdrowych pąków kwiatowych.

2.Wertykulacja

Wertykulacja to proces bardzo analogiczny z czesaniem włosów. Wertykulator to maszyna wyposażona w dużą ilość ząbków umieszczonych na długim wałku obracającym się tuż nad trawą przez co wyczesywane są niekorzystne elementy znajdujące się w trawie. Jest to zazwyczaj mech, obumarła trawa, chwasty. Po takim procesie trawa jest wolna od elementów, które powodują jej złą kondycję. Wertykulacja najlepiej przeprowadzać właśnie na wiosnę, ale tez warto powtórzyć zabieg pod koniec lata.

3. Czyszczenie oczek wodnych kaskad, basenów i filtracji

Wszystkie zbiorniki wodne po okresie długiej przerwy zimowej wymagają gruntownego czyszczenia. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ, w zbiorniku znajduje się mnóstwo resztek obumarłych roślin, nieżywe żaby, ryby, ale też resztki glonów, które zostały z poprzedniego sezonu. Jeśli nie usuniemy tych wszystkich zabrudzeń narażamy nasz zbiornik na bardzo duży zakwit nowych glonów. Kiedy zaś wyczyścimy wszystko i ewentualnie dosadzimy nowych roślin, nasz zbiornik wejdzie znacznie szybciej w równowagę biologiczną. Zauważalne jest to, że pomiędzy roślinami i glonami panuje konkurencja. Jeśli w naszym zbiorniku będzie mało roślin i dużo zanieczyszczeń to jest to bardziej niż pewne, że glony się pojawią i zawładną całe oczko wodne. Warto dbać o czystość filtracji, oczka wodnego, ale też o odpowiednią ilość roślin oczyszczających zbiornik.

Kiedy zbiornik jest stosunkowo czysty, wystarczy tylko oczyścić dno z resztek roślin i glonów. Wyczyścić filtr i go włączyć przed nastaniem wyższej temperatury i większego nasłonecznienia- w takich warunkach najszybciej rozwijają się glony. Nie należy każdorazowo wypompowywać wodę ze zbiornika- to burzy całe życie biologiczne, równowagę. Jeśli natomiast sytuacja tego wymaga, warto również wyczyścić zbiornik ciśnieniowo, napuścić wodę oraz zaaplikować florę bakteryjną do filtra lub zbiornika.

4. Ściąganie osłon zimowych

Duża część roślin wymagała osłon przed zimą ze względu na małą mrozoodporność. Wiosna jest doskonałym momentem by je usunąć. Roślina może wyprostować pędy do swojego naturalnego pokroju oraz osłony nie będą przeszkadzać w wykształcaniu pąków liściowych, kwiatowych.

5. Wysiewanie rozsad

Tak, wczesna wiosna to doskonały termin na wysiewanie rozsad większości kwiatów jednorocznych. Jeśli ktoś posiada ogrzewaną szklarnię lub tunel to tego typu miejsce będzie najwygodniejsze. Jeśli ktoś nie posiada, a chciałby wysiać niewielką ilość roślin na własny użytek, najlepszym miejscem będzie parapet. Nasiona wysiewamy do pojemników, zaznaczamy co zostało wysiane i przykrywamy folią dla wyższej wilgotności oraz temperatury.

6. Dosadzanie nowych roślin

Najlepszy termin do wysadzenia nowych roślin na waszym ogrodzie to również wiosna, bądź jesień. Dlatego w okresie zimy warto pomyśleć nad ewentualnymi nasadzeniami. Warto rozrysować szkic ogrodu z naniesionymi nowymi roślinami. Na wiosnę będziecie gotowi do szybkiego kupna roślin po zazwyczaj promocyjnych cenach i szybkiego posadzenia ich na wcześniej zaplanowanych miejscach.

7. Nawożenie organiczne lub mineralne

Możemy zaaplikować wstępną dawkę nawozów na trawnik, ale też na rabaty. Kiedy warunki atmosferyczne staną się korzystniejsze wszystko zacznie szybko rosnąc. A witalny, pewny wzrost to gwarancja zdrowych roślin. Rośliny niedożywione, zaniedbane najczęściej są atakowane przez szkodniki i choroby.

8. Glebogryzowanie lub oranie ogródków warzywnych

Wiosna to też czas kiedy zaczynamy prace na naszych ogródkach warzywnych. Wstępnie to będzie zwapnowanie gleby oraz oprysk humusem. Następnie wszystko się warto przekopać lub zglebogryzować i odczekać na odpowiednie warunki do wysiewu warzyw. Wysiane nasiona przykrywamy włókniną.

Powyższe czynności to moim zdaniem jedne z najważniejszych czynności, które należy wykonać, by ogród był piękny przez cały rok. Jak widać wiosna to pracowity miesiąc dla właścicieli ogrodów. Na szczęście wszystkie prace można powierzyć wykwalifikowanej, pewnej firmie ogrodniczej takiej jak OgrodyComplex. Jesteśmy w stanie zająć się Państwa ogrodami kompleksowo.

Pozdrawiamy.