Przez lata pracy na w wielu Państwach zebrałem swoje TOP 10 roślin, które z pewnością zrobią duże wrażenie na Twoich gościach. Warto takie rośliny posiadać również ze względu na zapach, ciekawy kształt kwiatów czy liści. Poniżej przedstawiam 10 według mnie najciekawszych roślin z jakimi się zetknąłem. 

1. Euphorbia characias (Mediterranean spurge)

Wiecznie zielona roślina, którą najczęściej widywałem w Londynie w wielu ogrodach. Co w tej roślinie jest ciekawe to zapach kawy o jakiej nie możecie sobie nawet wyobrazić. Takiego zapachu nie ma nawet w najlepszych kawiarniach. Klienci u których zwykłem pracować zazwyczaj częstowali kawą, herbatą, ciastkami i któregoś razu będąc u jednego klienta wcześnie z rana chodziła za mną mocna kawa. Na tamtą chwilę nie wiedziałem, że ta roślina tak pachnie. Kiedy tylko przechodziłem obok niej czułem zapach świeżo zaparzonej kawy, co wywoływało u mnie zapytanie w głowie- dlaczego nikt jeszcze nie zaproponował kawy. Przecież czuć jak ktoś ją parzy. I tak z ciekawości, któregoś dnia przypadkowo powąchałem ta roślinę w samo południe, kiedy słońce operowało z największą siłą, co też przyczyniało się do uwalniania największej ilości olejków eterycznych- tego dnia poznałem dręczący mnie sekret.
Polecam roślinę. Tylko jedna rzecz jest ważna. Roślina posiada soki, które podrażniają skórę. Drugą uwagą jest niska mrozoodporność jako, że roślina pochodzi z rejonu Śródziemnomorskiego.

2. Choisya ternata (Mexican orange blossom)

Wiecznie zielona roślina (krzew) również lubiana przeze mnie przez zapach. Będąc na Hawajach na plantacji kawy, miałem okazję mieszkać przy plantacji cytrusów tj. limonki, cytryny, mandarynki, tandarynki. Zapach kwiatów tych cytrusów jest niesamowity! Z podobnym zapachem spotkałem się w mniej tropikalnym miejscu- Londyn- a rośliną była właśnie opisywana Choisya. Roślina mrozoodporna z błyszczącymi skórzastymi liśćmi oraz grupami kwiatów.

3. Eremurus stenophyllus

Roślina rosnąca z bulwy. Posiada długą łodygę zakończoną długim kwiatostanem o kształcie torpedy. Kwiaty koloru żółtego wpasowują się znakomicie w dobrze obsadzone rabaty. Roślina ze względu na swoją wysokość 1m oraz delikatność potrzebuje podpory przy silnych wiatrach. Roślina dobrze, gdy jest nawieziona na wiosnę. Bardzo często widziałem tą roślinę w ogrodach i z całą pewnością jako nieliczna zwracała na siebie uwagę w pierwszej kolejności. Polecam do monotonnych nasadzeń bylin do urozmaicenia koloru.

4. Pyracantha 'Mohave’

Krzew o ciekawych owocach koloru czerwonego. Roślina ujęła mnie swoją funkcją bycia ochroną i barierą nie do przebycia przez nieproszonych gości. Polecam na żywopłoty oraz jako bariera zabezpieczająca przy płocie. Roślina posiada tak ostre kolce, że żaden kaktus jej nie zastąpi. Kiedyś uderzyłem o gałąź przypadkowo ręką i natrafiłem na sporą ilość kolców, które za nic w świecie nie chciały wyjść spod skóry. Roślina posiada bardzo ciekawe długie kolce zakończone ostrymi jak brzytwa końcówkami, które po uderzeniu odrywają się i wbijają głęboko pod skórę. Jest to roślina wiecznie zielona o ciekawych białych kwiatach i czerwonych gronach owoców. Polecam na barierę ochronną.

5. Parthenocissus tricuspidata

Roślina pnąca o wielkich liściach w kształcie trój-palczastego pazura. Najciekawszy efekt roślina prezentuje na jesieni, kiedy liście przebarwiają się z zielonych w mocno czerwone. Tworzy to ciekawy kontrast zwłaszcza, kiedy pnącze porasta murek bądź ścianę przed którą znajdują się inne rośliny o innym kolorze. Roślina silnie rosnąca, powinna być starannie prowadzona oraz cięta, kiedy zaczyna wyrastać poza wyznaczone granice.

6. Phormium (New Zealand flax)

Roślina wieloletnia, najlepiej prezentująca się w doniczkach na tarasach, balkonach lub w miejscach dobrze widocznych. Roślina o długich, ciemnego koloru wąskich liściach w kształcie mieczy krzyżujących się nawzajem. Roślina zdecydowanie posiada Śródziemnomorski charakter, dlatego dobrze pasuje do ogrodów francuskich, włoskich, ale też nowoczesnych. Roślina dobrze będzie się komponowała w towarzystwie roślin jednorocznych.

7. Liatris spicata

Niesamowicie atrakcyjna roślina, którą posiadam w swoim ogrodzie. Kiedy pierwszy raz zakwitła byłem pod wrażeniem piękna kwiatów. Jest to roślina wieloletnia o uroczych fioletowych kwiatach. Dorasta do 1,5 metra wysokości o drobnych listkach wyrastających naokoło długiego pędu, który zakończony jest długim odcinkiem kwiatów. Według mnie najlepiej wygląda w większych grupach na obrzeżach rabat bądź przy krzewach.

8. Verbena bonariensis

Roślinę spotkałem w Londynie. Roślina atrakcyjna ze względu na swoją lekkość i konstrukcję łodygi. Roślina jest wieloletnia, wymaga okrywania, chociaż zazwyczaj sama się wysiewa z nasion. Dorasta do 1,5 metra wysokości o kruchych łodygach zakończonych fioletowymi grzebieniami kwiatów. Roślina sprawdzi się na dość zagęszczonych rabatach w celu wprowadzenia tej lekkiej konstrukcji wizualnej łodyg Werbeny.

9. Arbutus unedo (Strawberry tree)

Wiecznie zielony krzew o kwasolubnych preferencjach, co do podłoża. W Polsce raczej do ogrodów zimowych bądź do doniczek. Krzew kwitnie podobnie do borówki jednocześnie wytwarzając owoce wielkości piłki pingpongowej, koloru od żółtego do czerwonego. Owoce o bardzo ciekawym wyglądzie. Rzadko spotykana roślina w polskich ogrodach, ale warta zachodu i troski ze względu na oryginalnie wyglądające owoce.

10. Sarcococca confusa (Sweet box)

Roślina uwielbia cieniste miejsca. Jest to krzew o wysokości do 1 metra, który do tej pory przysparza mi gęsiej skórki. A to dlaczego? Kiedy zaczynałem pracę z Jeffem Hewittem dostałem pierwsze zadania do wykonania, między innymi poobcinanie odrostów z drzewka Holly (ostrokrzew). Odrosty były tak podobne do Sarcococca, że powycinałem wszystkie odrosty włącznie z tym, co nie należało wyciąć. Podjąłem odważną decyzję i wziąłem to na siebie. To był pierwszy i ostatni błąd tego typu.
Roślinę często wykorzystywaliśmy jako wypełniacz do różnego kształtu obwódek z bukszpana wokół drzew. Roślina wytwarza piękne białe kwiaty o uroczym zapachu, dlatego warto roślinę koncentrować w miejscach, gdzie się często przebywa. Ponadto roślina z racji swoich biały kwiatów z pewnością rozjaśni zacienione miejsca.

Jako, że nie wszystkie rośliny są przystosowane do naszego klimatu, nie wszystkie będą rosły w gruncie, ale jeśli to nie problem to z pewnością będziemy się nimi cieszyć rosnącymi w ogrodach zimowych.

|Jakie według Was rośliny warto dopisać do tej listy?|